czwartek, 2 lipca 2015

Tort Waniliowa Truskawka w Czekoladzie





W związku z imprezą urodzinową moich rodziców mogłam po raz pierwszy zrobić tort dwupiętrowy oraz wypróbować formę do koronek. Przejść z tortem trochę było gdyż parę rzeczy mi nie wychodziło ale końcowy efekt chyba wyszedł w porządku:) Biszkopt rzucany przekładany kremem z budyniu z mascarpone i frużeliną. Ozdoby robiłam z lukru plastycznego 3 dni wcześniej. Tak samo chciałam zrobić z koronką i tutaj już zaczęły się schody. Przepis znalazłam na jednej z grup na facebook'u. Na początku mi nie wychodziło więc zostawiłam na noc i na następny dzień już było ok. Chciałam zrobić tort na biszkoptach genueńskich ale tylko jeden-górny mi wyszedł. Natomiast dolny zrobiłam zwykły rzucany. Przepis na koronki wrzucę w oddzielnym poście.


BISZKOPTY

Składniki na biszkopt genueński o średnicy 24 cm:
  • 6 dużych jaj
  • 150 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 170 g mąki pszennej
  • 40 g masła
Wykonanie:

Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
Jajka (w całości, w skorupkach) pół godziny wcześniej włożyć do bardzo ciepłej (nie wrzącej) wody by się ogrzały; wystudzoną wodę w razie konieczności wymieniać. Mąkę przesiać, odłożyć.
Masło roztopić, wystudzić do temperatury pokojowej.
Formę tortownicę wysmarować masłem (samo dno) i wyłożyć papierem do pieczenia.
Do misy miksera wbić ogrzane jajka, wsypać cukier i wanilię. Ubijać (końcówkami miksera do ubijania piany z białek) na najwyższych obrotach miksera do momentu uzyskania jasnej, puszystej masy, która nawet potroi swoją objętość. Mikserem planetarnym masa jajeczna powinna być ubijana od 7 - 10 minut, mikserem ręcznym od 10 - 15 minut. Masa podnoszona na mieszadle miksera powinna opadać lekko w postaci wstążki na resztę ciasta i pozostawać na jej powierzchni przez kilka dobrych sekund.
Do masy jajecznej przesiać mąkę, w trzech turach, mieszając delikatnie rózgą kuchenną do połączenia. Podczas ostatniego mieszania dodać wystudzone masło (wymieszane wcześniej z 1 łyżką masy jajecznej), delikatnie wymieszać.
/Uwaga: mieszamy bardzo delikatnie! Biszkopt rośnie tylko dzięki ubitym jajkom, jeśli zniszczymy wprowadzone do masy jajecznej podczas ubijania pęcherzyki powietrza - ciasto nie wyrośnie./
Masę przelać do tortownicy i wyrównać szpatułką.
Piec w temperaturze 175ºC przez około 35 - 40 minut lub do tzw, suchego patyczka. Biszkopt powinien być ładnie zarumieniony i sprężysty przy dotyku. Po upieczeniu biszkopt w formie wyjąć natychmiast z piekarnika i z 30 - 40 cm opuścić go na podłogę (w formie). Dzięki temu biszkopt nie opadnie, pozostanie płaski.
Po wystudzeniu przejechać ostrym nożem z piłką pomiędzy biszkoptem i formą, uwolnić go z formy. Przekroić na 3 części/blaty.

Składniki na biszkopt o średnicy 31-32 cm:
  • 10 jajek
  • 1 i 1/2 szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
/szklanka o pojemności 250 ml/

Wykonanie:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę przesiać.
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę (uważając, by ich nie 'przebić'). Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając.
Do masy jajecznej wsypać przesianą mąkę. Delikatnie wymieszać do przy pomocy szpatułki lub rózgi kuchennej, by składniki się połączyły. Składniki wmieszane szpatułką spowodują, że biszkopt będzie bardzo puszysty i wypełni formę wyrastając do wysokości jej boków. Wymieszanie składników szpatułką jest również metodą najbezpieczniejszą, nie należy mieszać przy pomocy miksera.
Tortownicę  wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 160 - 170ºC przez około 35 - 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.
Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 30 - 40 cm upuścić je (w formie) na podłogę, wystudzić w temperaturze pokojowej. Wystudzony, przekroić na 3 - 4 blaty.
Uwaga: boki biszkoptu oddzielamy nożykiem od formy dopiero po jego wystudzeniu.

KREM

Składniki:
  • 3-4 budynie waniliowe
  • 1 i 1/2 l mleka lub 1 l w zależności od ilości budyniu
  • 3 opakowania serka mascarpone po 250 g
  • cukier puder do smaku
  • opcjonalnie dla wzmocnienia smaku ekstrakt waniliowy wedle uznania
  • 2 łyżeczki żelatyny zalanej minimalną ilością wody
Wykonanie:

Budynie rozrobić wedle przepisu na opakowaniu i odstawić do wystudzenia. Serek mascarpone zmiksować, dodać cukier puder i ekstrakt. Następnie dodawać budyń kolejno łyżkami. 
Można próbować bez żelatyny jednak ja dodałam dla pewności, żeby się nic nie rozjechało podczas nakładania biszkoptów.
Żelatynę zalaną zimną wodą odstawić do napęcznienia na ok 10 min. Następnie rozpuścić w kąpieli wodnej. Dodać łyżkę masy do żelatyny, dobrze wymieszać i dodać do reszty masy.

FRUŻELINA

Składniki:
  • 1 kg truskawek (świeżych lub mrożonych)
  • 4 łyżeczki żelatyny w proszku
  • 12 łyżek cukru (lub jak kto chce)
  • 4 łyżki soku z cytryny
  • 4 łyżeczki mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w 4 łyżkach wody
Wykonanie:

Żelatynę zalać ok 8 łyżkami wody i odstawić do napęcznienia.
Truskawki z cukrem umieścić w rondelku i podgrzewać na średnim ogniu aż do rozpuszczenia cukru. Następnie dodać sok z cytryny, wodę z mąką, wymieszać, zagotować i zdjąć z palnika.
Napęczniałą żelatynę dodać do gorących owoców, wymieszać. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie doprowadzać do wrzenia! Zdjąć z palnika, pozostawić do wystudzenia.
Frużelina powinna mieć konsystencję żelu.

GANACHE

Składniki:
  • 10 gorzkich czekolad
  • 500 ml śmietany kremówki 30-36%
Wykonanie:

Śmietanę doprowadzić do wrzenia i zdjąć z palnika. Dodać pokruszoną czekoladę odczekać chwilę aż się rozpuści i dobrze wymieszać. 

PONCZ

Do ciepłej wody dodać sok z cytryny cukier do smaku i ja dodałam ekstrakt z wanilii.

WYKONANIE TORTU

Ułożyć pierwszy blat, nasączyć, wyłożyć część kremu, frużelinę i ułożyć następny blat. Przełożyć w ten sposób dwa biszkopty. Obłożyć pierwszą warstwą ganache większy biszkopt i odstawić. Obłożyć drugi-mniejszy biszkopt. Następnie obłożyć drugi raz kolejno duży i mniejszy biszkopt i wyrównać.
Dociąć patyczki do szaszłyków na wysokość większego biszkoptu. Odcisnąć lekko mniejszą formę na dolnym biszkopcie. Wsadzić docięte patyczki na całej odciśniętej średnicy formy. Położyć mniejszy biszkopt na wierzchu i ozdobić według uznania. 

Smacznego!:)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz